Logo stowarzyszenia turystyki wiejskiej Dolina Baryczy

Trasy rowerowe

Szlak Bursztynowy Adriatyk – Bałtyk EuroVelo R9

rowerowyJeden z najważniejszych długodystansowych szlaków przechodzący przez teren Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. Oznaczony jest znakiem roweru z napisem R9, został wytyczony w roku 2006 przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy (z Wrocławia do Poznania). Szlak w 2013 r. został poddany renowacji (prace pomiędzy kwietniem a listopadem) na tym samym odcinku. Ponownie projektem zajęło się SGT Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy w partnerstwie z Międzygminnym Związkiem Turystycznym „Wielkopolska Gościnna½. Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju wytyczyła szlak przez Wrocław na południe do granicy z Czechami. Szlak ten jest jednym z 12 długodystansowych szlaków europejskiej sieci EuroVelo. Ich idea powstała w 1995 r. w Europejskiej Federacji Cyklistów. Szlak EuroVelo R9, nazywany także Szlakiem Bursztynowym, trasą o długości ok. 2000 km łączy Gdańsk i Pulę w Chorwacji (odcinek z Poznania do Gdańska nie został jeszcze oznaczony). Więcej informacji na: www.eurovelo.pl

 • rowerowy2Głuchów Górny – w ścianę jednego z zabudowań folwarcznych wmurowano część śmigła niemieckiego samolotu myśliwskiego zestrzelonego 2 IX 1939 r. przez polskich lotników. W okresie PRL w pobliżu wsi mieściło się supertajne centrum dowodzenia Układu Warszawskiego z 15-metrowym bunkrem pod ziemią.
 • Trzebnica – przy samym szlaku leży Rotunda Pięciu Stołów – dawny średniowieczny szpital. W pobliżu szlaku wznosi się Winna (Kocia) Góra (217 m n.p.m.), z oznaczonym dojazdem, doskonały punkt widokowy na miasto. Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, Ścieżka św. Jadwigi. Więcej informacji w: „Atrakcje”.
 • Koniowo – kościół poewangelicki (1765 r.) z muru pruskiego. Za wsią szlak wkracza w rozległe Lasy Milickie porastające Dolinę Baryczy – jest to jedyny dłuższy odcinek o nawierzchni nieutwardzonej.
 • Stawy Milickie – największy i jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody w Polsce. Na szlaku, prowadzącym groblą między stawami, jest wiele dogodnych miejsc dla obserwacji ptaków wodno-błotnych (konieczna lornetka). Więcej informacji w: „Wody”.
 • Ruda Sułowska – wieś „bociania”, siedziba gospodarstwa rybackiego. Więcej informacji w: „Atrakcje”.
 • Baranowice – dawna kolonia fryderycjańska założona tuż przy północnej granicy Śląska, stanowiącej w latach 1920-1939 państwową granicę polsko-niemiecką. We wsi zachował się budynek straży granicznej oraz unikatowy szlaban graniczny.
 • Zaorle – 3 km na zachód, nad rzeką Orlą, znajduje się rekreacyjny zbiornik Pakosław z kąpieliskiem.
 • Dubin – zachowana oryginalna zabudowa szachulcowa ulicy stodolnej.
 • Jutrosin – klasycystyczny ratusz z 1840 r., neoromański kościół św. Elżbiety.

Szlak Doliny Baryczy

rowerowy3Wytyczony przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju szlak rozpoczyna się w Żmigrodzie i prowadzi do Milicza, oznaczony jest kolorem pomarańczowym.

 • Żmigród – (poza mapą).
 • Radziądz – w centrum wsi barokowy kościół św. Karola Boromeusza o ciekawej architekturze.
 • Stawy Jelenie w kompleksie Radziądz, należące do rezerwatu „Stawy
  Milickie”.
 • Rezerwat „Olszyny Niezgodzkie” – zachowany fragment bagiennego lasu olchowego o powierzchni 78,24 ha.
 • Niezgoda – wieś nad stawem o tej samej nazwie, na grobli od strony wsi znajduje się „czatownia” dla obserwacji ptaków.
 • Ruda Sułowska – węzeł szlaków rowerowych. Więcej informacji w: „Atrakcje”.
 • Sułów – barokowy pałac i dwa kościoły z muru pruskiego. Więcej informacji w: „Atrakcje”. Z Sułowa do Milicza można udać się krótszą trasą – niebieskim szlakiem rowerowym, tak zwaną Szeroką Drogą (miejscami dość piaszczysta).
 • Pracze – w centrum wsi dzwonnica z muru pruskiego i ośrodek „Żabi Róg” z małym muzeum regionalnym.

rowerowy4

 • Postolin – we wsi park z cennym drzewostanem założony przez dendrologa i miłośnika lasu Henryka von Salisch. Warto podjechać 3 km w górę na Wzgórze Joanny (230 m n.p.m.). Na jego szczycie, wśród lasu bukowego, stoi zameczek myśliwski w kształcie wieży rycerskiej (tzw. Wieża Odyniec). Z góry rozciąga się piękna panorama okolicy.
 • Milicz – ruiny zamku biskupów wrocławskich, pałac Maltzanów, kościół Łaski. Więcej informacji w: „Atrakcje”.
 • Ruda Milicka – drewniany jaz z przełomu XIX i XX w., piętrzący wodę na rzece Prądni.
 • Grabownica – drewniany jaz na rzece Prądni, również z przełomu XIX i XX w. Nieco skromniejszy, ale efektywniejszy. Nad stawem Grabownica znajduje się czatownia do obserwacji ptaków, tzw. Wieża Ptaków Niebieskich.
 • Grób Myśliwego – w miejscu, w którym jeleń zabił myśliwego w 1934 r., postawiono pomnik wzorowany na grobowiec megalityczny.
 • Czarne Stawy – zaczęto je budować prawdopodobnie ok. 1600 r., część z nich już nie istnieje. Na grobli okazałe dęby – pomniki przyrody.
 • Odolanów – neogotycki ratusz, kościół św. Marcina, dawny kościół ewangelicki. Więcej informacji w: „Atrakcje”.
 • Antonin – pałac myśliwski, pomnikowe dęby, kaplica grobowa Radziwiłłów. Więcej informacji w: „Atrakcje”.

Czerwony Szlak Rowerowy wokół Twardogóryrowerowy5

 • Twardogóra – barokowy pałac, Sanktuarium Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, neogotycki kościół Wniebowstąpienia Pańskiego. Więcej informacji w: „Atrakcje”.
 • Goszcz – pierwsze zapisy pochodzą z bulli papieża Hadriana IV z 1156 roku jako część dóbr biskupstwa wrocławskiego. Własnością kościoła był do XVI w., a następnie przeszedł w ręce książęce. W 1686 r. Goszcz (zwany w tym czasie Gościec) otrzymał nawet prawa miejskie i herb. Znajdują się tutaj pozostałości zespołu pałacowo-zamkowego z 1749-1755. Obecnie pałac to całkowita ruina, a pozostałe budynki są zamieszkałe lub stanowią pomieszczenia gospodarcze. Godny zwiedzenia jest barokowy kościół (1778 r.) Narodzenia NMP z interesującymi ołtarzami z polichromowanego drewna i pięknymi witrażami. W kruchcie kościoła możemy zobaczyć Pietę z przełomu XVIII i XIX w. Interesującą budowlą jest również kościół ewangelicki z wieżą (obecnie nieczynny).
 • Gola Wielka – w pobliżu leśny Rezerwat Gola, który wyróżnia się unikatową resztką pierwotnego lasu mieszanego z udziałem jodły na granicy jej północnego zasięgu w naszym kraju.
 • Chełstów – interesujący drewniany kościółek św. Idziego z 1666 roku.
 • Rezerwat Torfowisko koła Grabowna – w jego skład wchodzą trzy torfowiska bezodpływowe. Charakteryzuje się występowaniem rzadkich roślin: bagno zwyczajne, gwiazdnica bagienna, widłak jałowcowaty, kalina koralowa.

Ścieżka rowerowa trasą dawnej kolei wąskotorowej

rowerowy6Kolej wąskotorowa łącząca Żmigród, Trzebnicę, Milicz i Sulmierzyce przez prawie sto lat od 1894 do 1991 roku woziła towary i ludzi. Po jej likwidacji miejsca torów porosły krzakami, drzewami, a po infrastrukturze kolejowej prawie nie było już śladów. Tym bardziej wartościowy okazał się pomysł wykorzystania starej drogi kolejowej na potrzeby rowerzystów. Z inicjatywy powiatu milickiego oraz z pomocą środków unijnych wybudowano pierwszy etap trasy dla rowerów, jej nazwa to: „Ścieżka rowerowa trasą dawnej kolei wąskotorowej”. Jej całkowita długość wynosi 20 km. Ścieżkę utwardzono szutrem, miejscami wylano asfalt tak, że jazda nią to przyjemność. Na trasie usytuowano przystanki. Pierwszy to Sułów, potem Pracze, Karminek, Kaszowo, Milicz Zamek, Milicz Wąskotorowy, Ruda Milicka, Grabownica. Na każdym przystanku jest miejsce, gdzie można odpocząć, a przy niektórych schronić się przed deszczem, przeczytać informacje o danej miejscowości, zobaczyć mapę okolicy. Wykonane wiaty postojowe o konstrukcji muru pruskiego nawiązują do architektury regionu. Na przystankach w Sułowie i Miliczu stoją na torach wyremontowane zabytkowe wagony i lokomotywy tej właśnie kolei wąskotorowej.


facebook